سلام مجموعه پرستاری آهنگ سلامت آماده پاسخگویی به سوالات شما بصورت شبانه روزی می باشد.

پشتیبانی در واتساپ
Close and go back to page

زخم بستر

زخم بستر|روش های پیشگیری زخم بستر|زخم بستر چیست؟

زخم بسترو علل آنزخم بستر یا زخم فشاری به آسیبی گفته می شود که در اثر فشار طولانی مدت به پوست و لایه های زیرین آن ایجاد می گردد. این فشار باعث ایجاد تغییرات آناتومیکی در ساختار طبیعی پوست می شود. اگر این فشار تداوم یابد  در نواحی استخوانی ایجاد زخم با شدت های مختلف می کند.

در بیمارانی که در منزل تحت درمان و مراقبت قرار دارند، اطمینان از سلامت پوست و حفظ تمامیت آن از وظایف مراقب یا پرستار می باشد. آنچه که در پیشگیری از زخم بستر نقش کلیدی را ایفا می کند مدت زمان وارد شدن فشار بر یک نقطه می باشد. بیمار با توجه به مساعد نبودن شرایط بالینی و یا عدم توانایی در تغییر حالت بدن خود در تخت، ممکن است ساعتها در یک حالت بماند. پس این وظیفه بر عهده پرستار می باشد تا با توجه به شرایط فیزیکی بیمار هر دو ساعت وضعیت استراحت بیمار را تغییر دهد.

در هر وضعیتی، کدام قسمت از بدن تحت فشار می باشد؟

 1. در وضعیت خوابیده به پشت:استخوان پس سر-ستون مهره ها-استخوان کتف -آرنج – دنبالچه و پاشنه های هر دو پا

 2. در وضعیت خوابیده به پهلو ها: استخوان شانه- برجستگی های استخوان لگن – قوزک پا-زانو ها در زمانی که روی هم بیوفتند.

 3. در وضعیت نشسته : استخوان دنبالچه

بسیار اهمیت دارد که بیمار در هر بار تغییر وضعیت، یکی از سه حالت بالا را  به تناوب انتخاب کند تا فشار از نواحی استخوانی برداشته شود.

 

زخم بستر درجات مختلفی دارد:

درجه یک: در این مرحله مشاهده می شود که پوست بیمار در نواحی استخوانی قرمز شده است.  پوست سالم است و زخم بستر در این حالت به شکل آفتاب سوختگی نمایان می گردد.

با رعایت چند نکته و برداشتن فشار از ناحیه مربوطه،  به سرعت می توان این قرمزی را برطرف کرد و از ادامه و پیشرفت زخم بستر به آسانی پیشگیری کرد.

 • تغییر وضعیت
 • اجتناب از ماندن عوامل آسیب زا مانند کمربند های طبی یا دکمه های لباس بیمار که می تواند ایجاد فشار نماید
 • افزایش مصرف مایعات و ویتامین سی
 • توجه به تغذیه کافی

درجه دو: در این مرحله آسیب از سطح پوست گذشته است و به لایه های زیرین ان رسیده است.  ممکن است در ناحیه تاول های پوست رفته و یا سالم دیده شوند که نشان از آسیب کامل به سطحی ترین لایه پوست می باشد. بسیاری از مواقع در زمان ارزیابی وضعیت پوست بیمار، زخم در درجه یک دیده می شود ولی در طی دوره درمان به زخم درجه دو تبدیل می گردد.

در این زمان هم با رسیدگی و توجه به موقع می توان زخم دو را درمان نمود.

 • تغییر وضعیت بیمار
 • تا آنجا که ممکن است بیمار در وضعیت که به زخم فشار وارد می کند نخوابد ولی در صورتی که این امکان وجود ندارد حتما از بالشتک های نرم یا رینگ هایی که برای محافظت از زخم بستر طراحی شده اند استفاده شود.
 • از تشک های مواج برای بیمار استفاده گردد.
 • پوست اطراف ناحیه زخم بسیار مستعد برای آسیب دیدن می باشد. لذا با استفاده از لوسیون های مرطوب کننده و استعمال ان در اطراف زخم احتمال آسیب و پیشرفت زخم را در آن نواحی کاهش دهید.
 • سطح زخم عاری از هرگونه آلودگی باشد.

 

درجه سه: در این مرحله از زخم بستر، زخم از لایه های سطحی پوست گذشته و تمام لایه های زیرین را درگیر کرده است. شدت آسیب و عمق آن بسیار زیاد می باشد و محل زخم مستعد به وجود آمدن عفونت می باشد. در این مرحله اگر زخم درمان نشود و به حال خود رها گردد به سرعت پیشرفت می کند و به زخم درجه چهار تبدیل می شود.

 

درجه چهار: در این مرحله زخم از تمام لایه های پوست و بافت عضلانی عبور کرده و به استخوان ها رسیده است. این زخم ها در عمق پیشرفت می کنند و در سطح طول کمتری دارند. همچنان تمام اقدامات قبلی همچون حفاظت از زخم، تغذیه مناسب، تمیز بودن زخم، استفاده از تشک مواج و مایع درمانی باید انجام گردد. در این مرحله نوع تغذیه و میزان دریافت مایعات بسیار حیاتی می باشند.

زخم بستر درجه چهار در هر بیماری مراقبتهای پزشکی تخصصی را می طلبد.  اقداماتی نظیر جراحی برای برداشتن بافت های مرده(نکروز) و یا عفونی ممکن است مورد نیاز باشد.

بسته به اندازه زخم ممکن است جراحی از برداشتن بافت مرده و تمیز کردن بافت های اطراف، تا قطع عضو نیز بیانجامد.

از مهمترین عواملی که در ایجاد زخم بستر در بیماران دخیل می باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تغذیه ناکافی
 2. تعریق زیاد پوست در نواحی تحت فشار
 3. سایش و اصطحکاک پوست با ملحفه ها و یا تشک بیمار
 4. میزان توانایی بیمار در جا به جا کردن خود در بستر

 

بیمارانی که تغذیه ناکافی دارند، توانایی جا به جا کردن خود را در تخت ندارند و در هر بار تغییر وضعیت به فرد دیگری وابسته می باشند، تعریق زیاد دارند و ملحفه های آنان بیشتر نیاز به تعویض دارد و در جا به جا شدن قدرت همکاری را ندارند و بدنشان روی تشک یا ملحفه کشیده می شود بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به زخم بستر را دارند.

آنچه که در درمان این 4 درجه زخم همراه با درمانهای تغذیه ای و محیطی شرکت دارد، استفاده از پانسمان های مناسب برای ترمیم بافت، عفونت زدایی و کمک به بهبود زخم می باشد.

 

توجه داشته باشد که زخم های بستر در هل درجه ای که باشند هم چون کوه یخ هستند، یعنی بافتهای زیرین مکن است بیشتر از آنچه که در ظاهر به نظر می رسد درگیر شده باشند.

سابقا اعتقاد بر این بود که زخم ها باید در معرض هوای خشک قرار بگیرند تا بهبود یابند، از این رو گاهی از چراغ های حرارتی استفاده می شد. ولی اثبات شده است که این کار نه تنها نفعی برای یهبود زخم بیمار ندارد بلکه می توانند با ایجاد محیط خشک و کاهش آب بافتها به پیشرفت درجه زخم بستر نیز کمک کند. پس رطوبت برای بهبود زخم اهمیت بیشتری دارد.

پانسمان های نوین برای بیماران به ایجاد فضای مرطوب مناسب در ناحیه زخم کمک می کند که خود می تواند شرایط مناسبی را برای ترمیم زخم فراهم سازد.

به طور کلی از ویژگی های پانسمان ها نوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد شرایط مناسب برای زخم: فراهم کردن رطوبت پوست
 • محیطی بسته که حرارت مناسب را برای التیام زخم حفظ می کند.
 • در برابر آلودگی ها نفوذ ناپذیر است و سد دفاعی مناسبی می باشد که خطر عفونت را کاهش دهد.

پانسمان های ساده با گاز یا پنبه می تواند از خود باقیمانده ریزی را در محل زخم به جا بگذارد (مانند تکه ای نخ یا پنبه) که خود می تواند عامل مناسبی برای شروع عفونت باشد. این خطر با پانسمان های نوین رفع می گردد.

 • به زخم نمی چسبند
 • قدرت جذب بالایی دارد: ترشحات حاصل از زخم در مراحل اولیه ترمیم بسیار زیاد است و توسط این پانسمان ها جذب می شود تا محیط زخم عاری از سلولهای مرده و ترشح باشد.
 • از آسیب مجدد به زخم محافظت می کند.
 • نیاز به تعویض مکرر ان نمی باشد.
 • به خوبی در محل زخم فیکس می شود و احتمال جدا شدن خود به خود ان بسیار کم است.

با توجه به آنچه که بیان شد، اهمیت مراقبت از زخم بستر و درمان به موقع آن بسیار پررنگ می باشد. لذا اگر بیمارانی را در منزل با احتمال زخم بستر یا زخم های قطعی دارید حتما از مرکز آهنگ سلامت جهت بیمار خود مشاوره رایگان دریافت کنید و در صورت نیاز بیمار می تواند توسط پزشک و یا کارشناس زخم ویزیت گردد و با توجه به شرایط بالینی، برای بیمار روند درمانی مشخصی برنامه ریزی شود.

توجه داشته باشد که زخم های بستر نه تنها در محل مربوط ایجاد درد و آسیب می کنند؛ بلکه در صورت پیشرفت و عدم درمان و مراقبت به موقع به سرعت مستعد تبدیل شدن به مکانی برای رشد میکروارگانیسم ها می باشند که این عفونت احتمال راه یافتن به جریان خون را دارد و منجر به آسیب به سایر ارگان های بدن و نهایتا شوک های عفونی با پیش آگهی های بسیار ضعیفی می شود.

متخصصین ما در زمینه زخم و مراقبت از آن و تعبیه پانسمان های نوین در مرکز آهنگ سلامت آماده خدمت رسانی به بیماران شما عزیزان به صورت شبانه روزی، و در تمام ایام سال( حتی رزهای تعطیل) می باشند. کافی است با شماره 66902451-021 تماس حاصل فرمایید.


درباره ما

آهنگ سلامت ارائه دهنده انواع خدمات پرستاری است.این مجموعه با داشتن پرستارانی متخصص در زمینه پرستاری کودک ،پرستاری بیمار و پرستاری سالمند توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند.
آهنگ سلامت از پرستارانی در کادر خود استفاده می کند دارای مهارت و تخصص لازم هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانند آن را برطرف سازند.

آخرین مطالب علمی

تماس با ما

تلفن تماس :
989127306157+
989194578149+
 

جهت اطلاع : فعلا خدمات ما فقط در سطح شهر تهران میباشد

موقعیت ما

© مرداد 1399 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد آهنگ سلامت محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT