سلام مجموعه پرستاری آهنگ سلامت آماده پاسخگویی به سوالات شما بصورت شبانه روزی می باشد.info@asnurseco.com

پشتیبانی در واتساپ
Close and go back to page

مطالب علمی

نگهداری از سالمند در منزل|اصول نگهداری سالمند

نگهداری از سالمند در منزلمراقبت کردن از سالمندان باد توجه به افزایش سن آنها و تغییرات خلق و خو و نیاز های آنها، نیازمند توجهات خاصی می باشد که تمامی افراد مراقب باید از آن اطلاع داشته باشند. مراقبت و یا پرستاری که از سالمند شما در منزل نگهداری می کند، مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارد که می بایست با دانش و تجربه کافی و مهارتهای لازم در امر مراقبت، درمان و ارتباط، در انجام هر چه بهتر مسئولیت خود بکوشد.

با توجه به وجود مشکلات در زندگی امروز، امر مراقبت از سالمندان با گذر زمان مهمتر و پررنگ تر می شود، تا آنجا که نگهداری از سالمند و پرستاری سالمندان به عنوان رشته ای تخصصی در دانشگاه ها تدریس می شود و افرادی متخصص در این زمینه را پرورش می دهد.

نگهداری کردن از سالمندان در منزل فقط به معنای مراقبت و یا بر طرف کردن نیازهای روزانه آنها نمی باشد، علاوه بر انتظاراتی که خانواده های سالمندان از پرستار خود دارد، باید این خدمت رسانی را معادل عشق ورزیدن، محبت کردن و احترام گذاشتن بدانیم.

سالمندان نه تنها نیازمند کمک در انجام امور روزانه خود می باشند، بلکه پیش تر نیازمند ایجاد ارتباطی بر پایه احترام و عشق هستند  تا بتوانند به مراقبین خود اعتماد کنند و نگهداری از سالمند در منزل را به دستانشان بسپارند.

بسیاری از خانواده ها با میل و اشتیاق زیاد به نگهداری از سالمندان خود می پردازند و برخی خانواده ها علیرغم تمایل، شرایط و توانایی نگهداری را ندارند. از این رو بهتر است از مراکزی که پرسنل مجرب  در این زمینه در اختیار دارند کمک گرفته شود.

در ابتدا باید درک درستی از شرایط سالمندی داشته باشیم تا بتوانیم به نحو احسن سالمند را درک کنیم و امر مراقبت را به خوبی انجام دهیم:

سنین سالمندی از 70 سالگی آغاز می گردد ولی برای هر فرد با توجه به میزان سلامت و کیفیت زندگی می تواند این عدد متفاوت باشد. سالمندان به طور جامع، با افزایش سن دچار نقص و اختلال در حواس خود می گردند. بسیاری از سالمندان با کاهش حس بینایی و یا حس شنوایی و برخی از آنها با از دست دادن توانایی های حرکتی و جسمانی و یا وابستگی به وسایل کمک حرکتی به استقبال این دوران از زندگی شان می روند؛ که البته پذیرش این مشکلات برای آنها خوشایند نمی باشد.

در این دوران سالمندان با بیماری هایی رو به رو می شوند، از جمله پوکی استخوان، آرتروز، بیماری های قلبی عروقی، آلزایمر و یا اختلالات حرکتی می باشند که در افراد مختلف با شدت و حدت متفاوت نمایان می گردد.

در کنار این بیماری ها برخی مشکلات نیز برای سالمند به وجود می آید که می تواند ناراحت کننده باشد و سالمند و خانواده او را نگران کند

در اینجا به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم:

 • اختلالات خواب( کم خوابی یا بی خوابی)

 • کاهش اشتها

 • کاهش توانایی در کنترل وزن

 • افزایش اضطراب و نگرانی

 • بی اختیاری

 • عدم تعادل

برای بر طرف کردن برخی از این مشکلات، اعضای خانواده باید آگاهی لازم را داشته باشند تا بتوانند از سالمند خود نگهداری نمایند.

 1. محیط خانه را برای سالمند امن و آرام نگه داریم

 • وسایل خانه را به گونه ای بچینیم که برای تردد سالمندمان مانعی ایجاد نگردد

 • در صورت داشتن وسایل کمک حرکتی، آنها را در اختیار سالمند، در کنار تخت یا مبل او قرار دهیم که برای جا به جا شدن و راه رفتن مشکلی نداشته باشند

 • در مسیر تردد سالمند حتما فرش یا موکت نرم باشد و حتما از فیکس بودن آنها اطمینان حاصل کنیم تا احتمال سقوط در پی لیز خوردن را برای سالمندمان به حداقل برسانیم.

 • سالمندان ممکن است مکررا شب ها برای استفاده از دستشویی یا خوردن آب بیدار شوند، بهتر است مسیرشان عاری از اجسام نوک تیز و یا مانعی برای تردد باشد. همچنین ضروری است که شبها مسیری را تا آشپزخانه یا سرویس بهداشتی با حداقل نور روشن نگه داریم.

 • در صورت امکان در سرویس بهداشتی و حمام میله یا دستگیره هایی روی دیوار نصب شود که به سالمندمان برای حرکت و حفظ تعادل کمک کند.

 1. سالمندان را به تحرک تشویق نماییم

 • در صورتی که از نظر پزشک منعی برای تردد کردن وجود نداشته باشد، سالمندمان را به انجام پیاده روی و ورزش های سبک تشویق کنیم. زیرا این کار علاوه بر کمک کردن به سیستم اسکلتی عضلانی سالمندان، در ارتقای سلامت روان آنها نیز اثر گذار خواهد بود.

 

 1. از داشتن تغذیه مناسب و کافی در سالمندان اطمینان حاصل کنیم.

 • در تمام دوران زندگی تغذیه مناسب اهمیت بالایی دارد ولی در دوران سالمندی داشتن برنامه غذایی مناسب و با کیفیت نقش به سزایی را در پیشگیری از بیماریها یا درمان آنها ایفا می کند.

 • لازم است در زمان تعیین نوع غذا برای سالمندمان چند نکته را به یاد داشته باشیم و رعایت کنیم.

1-3. حجم وعده های غذایی سالمندمان را بررسی کنیم. در صورتی که حجم غذای کمی میل می کند، تعداد وعده های غذایی او را در طی روز افزایش دهیم تا کالری مورد نیاز به بدن سالمندمان برسد.

2-3. غذاهای پر چرب ، نمک، قند های مصنوعی تا حد امکان از رژیم غذایی سالمندمان حذف گردد.

3-3. به مصرف آب و مایعات فراوان برای سالمند توجه کنیم و در طول روز این امر را به او نیز یاد آوری کنیم.

4-3. ویتامین و مواد معدنی از جمله ملزومات رژیم غذایی سالمند ما می باشد. این ریز مغذی ها را با مصرف زیاد میوه و سبزیجات تامین کنیم.

5-3. مصرف گوشت قرمز به علت چرب بودن باید محدود گردد ولی گوشت سفید و غذای دریایی حتما حداقل هفته ای یکبار در برنامه غذایی سالمند ما گنجانده شود.

6-3. مصرف فیبر برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی حتما در سبد غذایی سالمندمان جای گیرد.

 

 1. سلامت روان سالمندمان را تامین کنیم

 • همواره به یاد داشته باشیم که مهر و محبت و عشق را زمینه تمام خدمات سالمندمان قرار دهیم و بدانیم که محبت و مهربانی ایجاد آرامش و اطمینان در سالمند می کند.
 • هیچ انسانی وجود ندارد که نیازمند مهر و محبت نباشد. این لذت شیرین را از سالمندانمان دریغ نکنیم.
 • در صورتی که اقوام نزدیک و یا فرزندان سالمندمان در کنار او نیستند، حتما با برقراری تماس های صوتی و تصویری مکرر به تامین این نیاز در آنها توجه کنیم.
 • برقراری تماس با محیط اطراف و افرادی که حضورشان برای سالمندمان خوشایند می باشد، آنها را از افسردگی و انزوا دور نگه می دارد.
 • تمامی مشکلات جسمی و اختلالات حسی-حرکتی موجود در سالمندمان را درک کنیم و به او اطمینان بدهیم که حضورش در کنار ما با تمام مشکلات جسمی که با آنها رو به رو شده است، برایمان بسیار با اهمیت می باشد.
 • اجازه ندهیم مشکلات جسمی عزت نفس و شخصیت آنها را در برابر خودشان خدشه دار نماید و احساس بی کفایتی را به آنها القا کند.

 

در کنار این موارد باید بدانیم که مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل بسیار کار سخت و حساسی می باشد. عزیزانی که تمایل دارند از سالمندان خود در منزل نگهداری کنند می توانند از خدمات مرکز آهنگ سلامت که دارای پرسنلی مجرب و مسئولیت پذیر در این زمینه می باشد،  استفاده نمایند.

همکاران ما شما را در حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی سالمندانتان یاری خواهند کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66920451-021 تماس حاصل نمایید.


درباره ما

آهنگ سلامت ارائه دهنده انواع خدمات پرستاری است.این مجموعه با داشتن پرستارانی متخصص در زمینه پرستاری کودک ،پرستاری بیمار و پرستاری سالمند توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند.
آهنگ سلامت از پرستارانی در کادر خود استفاده می کند دارای مهارت و تخصص لازم هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانند آن را برطرف سازند.

آخرین مطالب علمی

تماس با ما

تلفن تماس :
2166920451+
2166906594+
2166577986+
 
تلفن همراه :09397719532

آدرس:
جمالزاده شمالی ،نرسیده به بلوار کشاورز، نبش رسولی ،پلاک 313 ،طبقه 3 ،واحد 9
 
 
 ایمیل:
info@asnurseco.com

موقعیت ما

© مرداد 1399 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد آهنگ سلامت محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT